آموزش پاورپوینت

آموزش پاورپوینتاین راهنما اصول کلی را برای کمک به شما در استفاده مؤثر از پاورپوینت برای پشتیبانی از ارائه های خود معرفی می کند.مقدمه

مطالب این راهنما چگونگی استفاده از پاورپوینت برای کمک مؤثر در ارائه های شما می پردازد. این جنبه های فنی استفاده از نرم افزار را پوشش نمی دهد. اگر تجربه استفاده از سایر برنامه های Microsoft Office مانند Word را دارید، ممکن است محیط پاورپوینت را برایتان آسان کند.


پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت یک نرم افزار کامپیوتری است که به شما امکان می دهد اسلایدهایی برای پشتیبانی از ارائه ایجاد کنید. می توانید متن ، گرافیک و محتوای چند رسانه ای را برای ایجاد اسلایدهای حرفه ای ترکیب کنید. به عنوان یک ابزار ارائه ، می توان پاورپوینت را اینگونه طراحی کنید:

ارائه خود را سازماندهی و ساختار دهید؛
ایجاد یک قالب حرفه ای و سازگار؛
یک زمینه تصویرگر برای محتوای ارائه خود ارائه دهید.
اسلایدها را زنده کنید تا جلوه بصری بیشتری به آنها بدهید.

پاورپوینت نرم افزار بسیار محبوب شده است و احتمالاً شما آن را توسط اساتید و دانشجویان دیگر یا در یک ارائه در خارج از دانشگاه استفاده کرده اید. یادگیری با PowerPoint باعث افزایش مهارت های شغلی شما خواهد شد زیرا محبوب ترین نرم افزار تولید کننده اسلایدهای زیبا در جهان است. اگر از پاورپوینت به خوبی استفاده شود می تواند شفافیت ارائه های شما را بهبود بخشد و به شما در نشان دادن پیام خود و درگیر کردن مخاطبان خود کمک کند. استراتژی های موجود در این راهنما به شما کمک می کند تا از پاورپوینت به طور مؤثر در هر نوع ارائه استفاده کنید.

 

قبل از اینکه شروع کنید:

همه ارائه ها نیاز به پاورپوینت ندارند ، بنابراین باید در نظر بگیرید که آیا مناسب برای ارائه شما هست یا خیر. در این تصمیم توجه به مواردی همچون محل برگزاری ارائه شما ، در دسترس بودن تجهیزات ، زمان موجود و انتظارات مخاطب را در نظر بگیرد. خواه تصمیم بگیرید که از پاورپوینت استفاده کنید یا نه ، ارائه شما برای دستیابی به اهداف خود نیاز به برنامه ریزی دقیق و ساختاری دارد. برای مشاوره در مورد برنامه ریزی محتوا و ساختار ارائه خود ، به مشاوران پاورموم مراجعه نمایدد.

 

مرحله 1: طراحی اسلایدهای پاورپوینت

در هنگام طراحی اسلایدهای پاورپوینت مؤثر ، چندین ویژگی وجود دارد. رهنمودهای ذکر شده در زیر ، شما را به ایجاد اسلایدهای قوی سوق می دهد که خواندن و درک مخاطبان شما آسان خواهد بود.
 اطمینان حاصل کنید که تمام اسلایدهای شما دارای تصاویر پس زمینه یکسان یا مشابه و نقشه های رنگی هستند. برای این کار می توان از مدل های طراحی پاورپوینت استفاده كرد.
اسلایدها را آماده کنید که از کنتراست رنگ حرفه ای استفاده می کنند ، به عنوان مثال متن مشکی یا آبی عمیق روی پس زمینه کرم (سیاه و سفید می تواند برای مخاطب خیلی برجسته تر باشد).
از استفاده از رنگ قرمز یا سبز برای متن برجسته خودداری کنید زیرا خواندن آن دشوار است.


با استفاده از متن

از استفاده بیش از حد متن خودداری کنید. یک دستورالعمل مفید یک قانون شش به شش است (اسلایدها نباید بیش از شش نقطه ویرگول داشته باشند و هر نقطه و ویرگول نباید بیش از شش کلمه باشد).
ایجاد نقاط برجسته که خلاصه ای از نکات کلیدی است. لازم نیست که جملات کامل باشد.
اندازه قلم و اندازه فونت خود را با هم مخلوط نکنید. تغییرات زیاد در اندازه و نوع فونت می تواند از لحاظ بصری گیج کننده باشد.
اطمینان حاصل کنید که متن شما حداقل انذازه 24 باشد در غیر این صورت ممکن است خواندن روی صفحه دشوار باشد.
برای ایجاد متن آسان تر ، متن را برای همه نقاط یکسان ترسیم کنید.
از چند ستون متن در یک اسلاید اجتناب کنید زیرا پیگیری روی صفحه دشوار است.
بجای اینکه UPLER CASE ، Italics یا underlining باشد ، برای شکل های شفاف و ساده تاکید و جسورانه استفاده کنید. استفاده از فونت b-nazanin توصیه میشود
سلسله مراتب سایز فونت را برای انواع قسمت ها تنظیم کنید تا مخاطب بتواند بین عناوین ، متن اصلی و سایر متن ها تمایز قایل شود.

مرحله دوم: بیشترین استفاده از گرافیک و انیمیشن

با استفاده از گرافیک

در صورت استفاده از تصاویر علاوه بر متن ، برای بسیاری از افراد درک مفاهیم را آسانتر می کنند. پاورپوینت به شما امکان می دهد تا به راحتی گرافیک را در اسلایدهای خود بگنجانید ، اما در مورد موارد ذکر شده در زیر فکر کنید.

سعی کنید از Clip Art (پرونده هایی که با بسته های نرم افزاری آزاد می شوند) استفاده نکنید که در بسیاری از ارائه های افراد دیگر دیده اید: تصاویر آشنا تأثیر کمتری بر مخاطبان می گذارند.
کیفیت مناسبی برای تصاویر انتخاب کنید. برای تصاویری که تولید دقیق رنگ مهم نیست و برای تصاویر با کیفیت بالاتر 300 dpi است از 150 dpi استفاده کنید.
از تصاویری که از اینترنت می گیرید مراقب باشید. آنها معمولاً از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند و احتمالاً وقتی که آنها را روی یک صفحه بزرگ نمایش دهید ، پیکسل می شوند (صافی خود را از دست می دهند). برای جلوگیری از این اتفاق در زمان سرچ گوگل از ابزار ان استفاده کنید و عکس های با کیفیت بالا را فیلتر نمایید.
اطمینان حاصل کنید که گرافیک به متن شما مربوط است و فقط تزئینی نیست.
برای جایگزینی متن در جایی که فکر می کنید تصویری ساده تر می شود ، از گرافیک استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که تصاویری که استفاده می کنید ساده و شفاف هستند تا به راحتی در فاصله ای خوانده شوند. یک تصویر کوچک ، بیش از حد پیچیده و با کیفیت پایین فقط مخاطبان شما را سردرگم خواهد کرد.

 

استفاده از انیمیشن ها و گیفت ها

عناصر متحرک اسلایدها و استفاده از Slide Transition از دو ویژگی قدرتمندی است که پاورپوینت ارائه می دهد. با این حال ، خیلی راحت می توانید از این ویژگی ها استفاده نکنید و نمایشگاهی ایجاد کنید که انیمیشن مخاطبان شما را به محتوای ارائه شما جلب کند.

برای نشان دادن نمودارهای پیشرفت از انیمیشن ها استفاده کنید. انیمیشن در آشکار کردن یک فرآیند در هر مرحله بسیار مؤثر است.
محافظه کار باشید. اطمینان حاصل کنید که هر انیمیشن مورد استفاده شما هدف مشخصی را ارائه می دهد (مثلاً معرفی یک قطعه جدید از اطلاعات در یک نقطه مناسب). اگر نمی توانید دلیلی برای متحرک کردن اسلایدهای خود بیاندیشید - این کار را نکنید!
مقاوم باش. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که برای عملکردهای مشابه از انواع مشابه انیمیشن استفاده می کنید. به عنوان مثال ، اگر متن شما همیشه از سمت چپ حرکت می کند ، اگر ناگهان از جهت دیگری ظاهر شود یا از تکنیک انیمیشن دیگری استفاده کند ، منحرف خواهد شد.

 

مرحله 3: استفاده از پاورپوینت برای کمک به ساختار ارائه خود

پس از طراحی اسلایدهای خود ، باید پاورپوینت خود را مرور کنید و به این فکر کنید که آیا نیاز به اصلاح ساختار اسلاید های خود دارید یا خیر. پاورپوینت تعدادی ویژگی را ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند. همه طرح ها را می توان از فهرست "مشاهده" انتخاب کرد.

برای نمایش محتوای متنی ارائه خود از برگه "Outline" در نمایش عادی استفاده کنید. این می تواند به شما کمک کند به جای تأثیر بصری ارائه خود ، روی ساختار محتوای خود تمرکز کرده و آن را مرور کنید.
از صفحه "یادداشت ها" در نمایش عادی استفاده کنید تا یک اسکریپت یا پیام هایی را ایجاد کنید که می توانید هنگام ارائه از آنها استفاده کنید.
برای به دست آوردن یک نمای کلی از تأثیر بصری ارائه خود ، از نمای Slide Sorter استفاده کنید. این همچنین یک نمایش مفید برای تنظیم مجدد ترتیب اسلایدها یا حذف چندین اسلاید است.

از ابزارهای پاورپوینت استفاده کنید تا نمای کلی خود را ببینید تا بتوانید تمرکز روشن و یک ساختار منطقی برای صحبت های خود ایجاد کنید. از استفاده بیش از حد اسلایدها در ارائه خود خودداری کنید ، زیرا این امر مخاطب شما را آزار می دهد. به طور کلی باید هر دو دقیقه حدود یک اسلاید استفاده کنید ، بنابراین یک ارائه ده دقیقه ای باید حدود پنج اسلاید باشد.

 

مرحله 4: آماده سازی برای ارائه

تا آنجا که می توانید در مورد مخاطبان خود و محیطی که می خواهید در ان حضور یابید ، اطلاعات کسب کنید. سؤالات زیر را از خود بپرسید:

اتاقی که می خواهم در آن حضور داشته باشم چقدر است؟ آیا مردم می توانند اسلایدهای من را ببینند؟
آیا هرکدام از مخاطبان من شرایط خاصی (بینایی یا شنوایی ، دیسکسی و غیره) دارند؟ آیا کاری وجود دارد که می توانم انجام دهم تا اطمینان حاصل شود که آنها می توانند به ارائه دسترسی پیدا کنند؟
آیا  تمام اسلایدها به روشی كه قرار است عمل كنند عمل كنند؟
آیا ارائه من متناسب با زمانی است که من اختصاص داده اند؟ انتخاب زمانهای آزمایشی از منوی نمایش اسلاید می تواند به شما کمک کند قضاوت کنید که چقدر زمان را برای هر جنبه از ارائه خود صرف می کنید (اما وقتی از شما خواسته می شود "نه" را انتخاب کنید "آیا می خواهید زمان مشاهده اسلایدها را برای استفاده در هنگام مشاهده اسلایس حفظ کنید. )
آیا من بررسی کرده ام که تجهیزات لازم (لپ تاپ ، پروژکتور داده ، بلندگوهای صدا) برای ارائه من رزرو شده است؟
آیا در صورت عدم موفقیت فناوری ، یک برنامه جایگزین دارم؟  همیشه دومین نسخه از اسلایدها روی دیسک دوم (مانند درایو USB) آماده داشته باشید.

 

مرحله 5: ارائه پاورپوینت

یک فرد ارائه دهنده دانا از پاورپوینت برای نشان دادن و تأکید بر نکاتی که میخواهد می شود ، استفاده می کند. مخاطبی که سعی در برداشت اطلاعات دقیق از اسلایدها دارد ، نمی تواند توجه کاملی را به شما جلب کند. در نظر داشته باشید که از کتابچه های تبلیغاتی برای مخاطبان خود استفاده کنید ، بنابراین آنها می توانند در گوش دادن و درک متمرکز شوند. برخی از نکاتی که باید هنگام ارائه اسلایدها در نظر بگیرید در زیر آورده شده است.

هز اسلاید را یک نمایشنامه کوتاه در نظر بگیرید، جایی که می خواهید ایده ای را معرفی کنید ، جزئیات را بیان کنید و سپس با این توضیح که چگونه طرح شما با بقیه ارائه ها تفاوت دارد نتیجه گیری کنید.
توجه مخاطبان خود را به اسلایدها جلب کنید هنگامی که آنها حاوی اطلاعاتی هستند که برای انتقال پیام شما مهم هستند.
به مخاطبان خود فرصت دهید تا مطالب موجود در اسلایدها را ببیند کنید. اگر به عنوان مثال ، یک اسلاید حاوی نقل قول یا نمودار است - اسلایدها را معرفی کنید ، به آنها فرصت دهید تا آن را بخوانند و درک کنند و سپس ارتباط آن را توضیح دهند.
صفحه محافظ لپ تاپ یا کامپیوتر خود را روشن نکنید ، زیرا این باعث می شود مخاطبان شما را منحرف کند.
نشانگر خود را روی صفحه تغییر ندهید ، مگر اینکه از آن استفاده کنید تا چیزی را نشان دهید زیرا این باعث می شود مخاطبان شما را منحرف کنند.
متن موجود در اسلایدها را فقط مطالعه نکنید ، آنها باید خلاصه ای از محتوای ارائه گفتار شما باشند.

هیچ وقت بیش از حد بر روی یک اسلاید تمرکز نکنید تا زمان شما از دست برود. مخاطب حداکثر یک دقیقه میتواند در هر اسلاید به حرف های شما گوش دهد. یک دقیقه طلایی را بیاد داشته باشید.

Date

02 بهمن 1393

Categories

مطالب پاورپوینت

درباره ما

پاورموم متشکل شده از یک تیم 10 نفره ثابت و 15 نفر به صورت فرینلنسر در آن عضو اند که بسته به توانایی ها ، پروژه های پاورپوینت انجام میدهند. این فعالیت ها به صورت تخصصی می باشد و هر فرد در زمینه خاصی فعالیت دارد. آنهایی که تحصیلات تکمیلی دارند در زمینه تهیه پاورپیونت پایان نامه و مشابها افراد دیگر در زمینه های پاورپوینت کلاسی سازمانی و تجاری فعالیت میکنند. پاورموم آماده است تا سفارش شما را با بالاترین سطح کیفیت و سرعت تکمیل نماید. کافی است یکبار سفارش دهید.